پایگاه خبری و تحلیلی بهزیست آنلاین

Behzist online news and analysis website

۶ اسفند ۱۴۰۲ ۰۰:۰۶

یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ۰۰:۰۶

اعتراض‌های گسترده در چین؛ ماجرا چیست؟

اعتراض‌های گسترده در چین؛ ماجرا چیست؟

روز یکشنبه ۲۷ نوامبر (۶ آذر) بسیاری از چینی‌ها در شهر‌های مختلف این کشور از جمله در پکن، شانگ‌های و ووهان در اعتراض به سیاست‌های کرونایی در این کشور، به خیابان‌ها آمده و دست به تجمع زدند.

در پکن، پایتخت چین، چند صدنفر از تظاهرکنندگان تا نخستین ساعات روز دوشنبه در خیابان‌های مختلف این شهر حضور داشتند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که پلیس پکن سعی کرده معترضان را متفرق و بویژه از خیابان‌های نزدیک به نهاد‌های دولتی این کشور، دور کند.

منابع خبری، اعتراضات کنونی در چین را ”بزرگترین اعتراض‌ها از زمان جنبش دموکراسی‌خواهی سال ۱۹۸۹ میلادی” در این کشور توصیف کرده‌اند. در آن سال، حکومت چین به شدت جنبش دموکراسی‌خواهی مردم این کشور را سرکوب کرد.

به گزارش دویچه‌وله، آنگونه که خبرگزاری‌ها نوشته‌اند، در جریان این اعتراض‌ها شمار زیادی از معترضان بازداشت شده‌اند، اما هنوز رقم دقیقی از تعداد بازداشت‌شدگان در دست نیست.

معترضان شعارهایی از جمله «تست کرونا نمی‌خواهیم، ما گرسنه هستیم»، «شی جین پینگ استعفا» و «نه به قرنطینه، ما آزادی می‌خواهیم» سر دادند.

به نوشته یورونیوز؛ این اعتراض‌ها در حالی صورت می‌گیرد که چین اکنون تنها اقتصاد بزرگ جهان محسوب می‌شود که همچنان سیاست سختگیرانه معروف به «کووید صفر» در قبال همه‌گیری کرونا را اجرا می‌کند. بر همین اساس شهروندان همچنان با قرنطینه‌های سختگیرانه و تست‌های مکرر و تقریبا روزانه روبرو هستند.

شعار کناره‌گیری شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین از قدرت در حالی از سوی معترضان سر داده شده است که او چند هفته پیش در کنگره حزب کمونیست برای سومین دوره پیاپی زمام امور را در چین در دست گرفت.

مقامات چین هرگونه اشاره به تجمعات اعتراضی روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی این کشور را حذف کرده‌اند. برهمین اساس جستجوی نام و محل تجمعات اعتراضی در شبکه‌های اجتماعی بی‌نتیجه خواهد بود.

بنا به گزارش‌ها ماموران پلیس روز دوشنبه در محل تجمعات روز یکشنبه در پکن و شانگهای حضور چشمگیری داشتند. این در حالی است که شماری از شرکت‌کنندگان در این تجمع‌ها بازداشت شده‌اند.

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در چین روز دوشنبه با شناسایی بیش از ۴۰ هزار مورد جدید رکورد تازه‌ای ثبت کرد. با این حال گزارش شده است که اکثر مبتلایان علائم بیماری «کووید ۱۹» را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مرتبط