پایگاه خبری و تحلیلی بهزیست آنلاین

Behzist online news and analysis website

۵ اسفند ۱۴۰۲ ۲۱:۴۲

شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ۲۱:۴۲

جزئیات جدید از پرونده «نیلوفر حامدی» و «الهه محمدی»/ شرکت در دوره‌های براندازی در موسسات وابسته به آمریکا

سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری درباره پرونده نیلوفر حامدی و الهه محمدی گفت این دو متهم در مقاطعی همکاری‌هایی با دولت متخاصم آمریکا داشتند. تسنیم به جزئیاتی از پرونده این دو نفر را منتشر می‌کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی بهزیست آنلاین مرکز رسانه قوه قضاییه درباره احکام صادره شده برای نیلوفر حامدی و الهه محمدی که در روزهای ابتدایی اغتشاشات سال گذشته دستگیر شده بودند، اعلام کرد پس از برگزاری جلسات دادگاه و تحقیقات به عمل آمده، اخذ آخرین دفاع از متهمان و ملاحظه لوایح دفاعیه وکلای مدافع، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران رأی پرونده نیلوفر حامدی و الهه محمدی را صادر کرد.

بر اساس رأی صادره، خانم الهه محمدی به اتهام همکاری با دولت متخاصم آمریکا، به تحمل ۶ سال حبس، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور ۵ سال حبس و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران به تحمل یک سال حبس محکوم شد.

خانم نیلوفر حامدی نیز به اتهام همکاری با دولت متخاصم آمریکا به تحمل ۷ سال حبس، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور ۵ سال حبس و به اتهام  فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران به تحمل یک سال حبس محکوم شد.

سخنگوی قوه قضاییه پیش تر ضمن تصریح بر این نکته که موضوع اتهامی دو خبرنگار «نیلوفر حامدی» و «الهه محمدی» ارتباطی با گزارش مرگ مهسا امینی و حرفه خبرنگاری آنها ندارد، گفته بود: این دو متهم در مقاطعی همکاری‌هایی با دولت متخاصم آمریکا داشتند که به زودی گزارش کاملی از این موضوع در اختیار عموم ملت بزرگوار ایران قرار خواهد گرفت.

پیگیری‌ها  از برخی منابع مطلع حاکی از این است که الهه محمدی و نیلوفر حامدی هردو سابقه ارتباط با “غنچه قوامی” داشتند و سال ۹۷ به کمپین دیده‌بان آزار پیوستند؛ قوامی که تابعیت انگلیسی را دارد سال ۹۳ به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام دستگیر شده است.

به گزارش بهزیست آنلاین، رسانه‌های معاند تلاش داشتند بازداشت “قوامی” را به دلیل حضور غیرقانونی او در ورزشگاه و تماشای مسابقات والیبال نشان دهند؛  اما دادستانی با رد این موارد، علت دستگیری وی را فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام و ارتباط با دست‌اندرکاران و مرتبطین شبکه‌های ماهواره‌ای ازجمله شبکه‌ بی‌بی‌سی فارسی و اپوزیسیون خارج از کشور و شرکت  در تجمعات و راهپیمایی‌های ضدنظام اعلام کرد.

منابع امنیتی می‌گویند:  خانم‌ها “حامدی و محمدی” در سفرهای مشکوک به خارج از کشور، دوره‌های آموزش خبرنگاری زیر نظر موسسات براندازی وابسته به آمریکا برای ایجاد بحران و آشوب دیده بودند.

به گفته این منابع، نیلوفر حامدی در سال ۹۸ با سفر به آفریقای جنوبی در یکی از دوره‌های شورای دموکراسی آمریکا شرکت کرده بود و زمستان ۹۸ در پراگ پایتخت چک در یک کارگاه آموزشی حضور داشته است، الهه محمدی نیز در ترکیه و در موسسه “ایران آکادمیا” دوره دیده است .

الهه محمدی پیشتر از فروردین ۹۹ تا فروردین ۱۴۰۰ به یک سال ممنوعیت فعالیت رسانه‌ای به‌دلیل انتشار گزارشی دروغ درباره وضعیت زنان در زندان قرچک شده بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مرتبط