پایگاه خبری و تحلیلی بهزیست آنلاین

Behzist online news and analysis website

۵ اسفند ۱۴۰۲ ۲۱:۵۹

شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ۲۱:۵۹

هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۰۷/۲۴؛ سامانه بارشی امروز وارد کشور می‌شود/ احتمال خسارت‌های سنگین بارش در ۴ استان

سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور طی امروز برای ۴ استان هشدار سطح نارنجی بارش‌ و احتمال وقوع خسارت‌های سنگین صادر کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری بهزیست آنلاین، بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز با نفوذ سامانه بارشی در بخش‌هایی از شمال غرب، غرب، سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در ارتفاعات بارش برف پیش‌بینی شده است. بیشنیه بارش‌های امروز برای ارتفاعات و دامنه‌های البرز مرکزی است.

فردا سه‌شنبه این شرایط در نوار شمالی کشور، ارتفاعات و دامنه‌های البرز ادامه دارد و در مناطقی از شرق و شمال شرق کشور بارش‌های پراکنده انتظار می‌رود.

روز چهارشنبه در سواحل غربی دریای خزر و شمال غرب و پنجشنبه علاوه بر این مناطق در ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی، غرب و جنوب غرب رگبار باران، رعدوبرق و  وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

روز جمعه سامانه بارشی در شمال غرب، غرب، سواحل دریای خزر، ارتفاعات و دامنه‌های البرز و شمال شرق کشور فعال است. طی ۵ روز آینده در ارتفاعات جنوبی سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان و جنوب کرمان در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رگبار باران گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد انتظار می‌رود.

امروز در غرب،‌شمال غرب، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز و بخش‌هایی از مرکز و سه‌شنبه در استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز، مرکز،‌جنوب، جنوب شرق و شمال شرق در برخی ساعات وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود. فردا و روز چهارشنبه دریای خزر مواج است.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: بعدازظهر دوشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۴

زمان پایان: اواخر وقت دوشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۴

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، در برخی مناطق احتمال تگرگ، وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۴: تهران، البرز، ارتفاعات قزوین و شمال مرکزی.

اثر مخاطره: اختلال در سفرهای بین شهری، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی معابر، وزش باد شدید موقت، صاعقه، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلوهای تبلیغاتی و شکستن درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از سفرهای غیر ضروری، پرهیز از تردد و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، عدم فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۵

زمان پایان: پیش از ظهر چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۶

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد بیشینه تا ۲۶ نات و افزایش ارتفاع بیشینه امواج بیش از ۱.۵ متر به ویژه در فرا ساحل

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۵: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر، در شمال خلیج فارس.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۶: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان بوشهر، در خلیج فارس.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی، اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک و فعالیت های تفریحی، ایجاد اختلال در فعالیت های فراساحل و سکوهای نفتی در فراساحل

توصیه: ممنوعیت و محدودیت فعالیت های تفریحی، شنا ، شیلاتی و تردد شناورهای سبک و تفریحی، اتخاذ محدودیت و تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورها و اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های فراساحل و قعالیت های سکوهای نفتی

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: پیش از ظهر سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۵

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۶

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد بیشینه تا ۲۸ نات و افزایش ارتفاع بیشینه امواج بیش از ۱.۵ متر در سواحل و بیش از ۲.۲ متر در فراساحل (با تاکید بر استان های گیلان و مازندران).

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۵: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان، مازندران و گلستان، در دریای خزر.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۷/۲۶: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان، مازندران و گلستان، در دریای خزر.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی، اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک و فعالیت های تفریحی، ایجاد اختلال در فعالیت های فراساحل

توصیه: ممنوعیت و محدودیت فعالیت‌های تفریحی، شنا ، شیلاتی و تردد شناورهای سبک و تفریحی، اتخاذ محدودیت و تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورها و اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های فرا ساحل.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مرتبط